В Україні заборонили ртутні термометри
В Україні заборонили ртутні термометри
Президент України Володимир Зеленський у квітні-2023 зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт №0199 про приєднання України до угоди. Документ ухвалили 29 травня. «За» проголосували 299 народних депутатів.
Закон передбачає, що з 1 січня 2024 року Україна припинить виробництво, імпорт та експорт продукції, що містить ртуть. При цьому є кілька винятків:
продукти для потреб військової та цивільної оборони;
що використовуються для досліджень та калібрування прилади, як еталонний стандарт;
які не мають альтернативи, наприклад, люмінесцентні лампи з холодним катодом, зовнішні електроди для електронних дисплеїв і пристроїв вимірювання тощо;
вакцини, що містять тимеросал як консервант
Ртуть — це токсичний метал сріблясто-білого кольору з дуже низькою температурою плавлення — всього 38.87°C. Речовина, як і її пари, вкрай отруйні, кажуть у Державній службі з надзвичайних ситуацій (ДСНС).
Ртуть не розкладається, тому при забрудненні нею довкілля, потрапляє у воду та ґрунти і накопичується. Поступово вона стає частиною ланцюгів живлення живих організмів. Наприклад, метал може накопичуватися у рибі. При цьому термічна обробка не допомагає позбутися від неї, а лише вивільняє частину металу у вигляді парів.
З потраплянням до організму людини ртуть акумулюється та залишається там на все життя. Тому в Україні встановлено максимально допустиму концентрацію парів у повітрі:
для житлових, дошкільних, учбових і робочих приміщень — 0.0003 мг/м3;
для виробничих приміщень — 0.0017 мг/м3.