Пари ртуті. Захист та запобігання
Ртуть – метал, займає особливе місце в історії цивілізації. Видобуток золота і видатні технічні досягнення в електроніці і ядерній техніці були б неможливі без застосування цього чудового металу.
На жаль, є в ртуті і свої «чорні» сторінки. Історія ртутних отруєнь сягає в глибину століть. У 20 столітті тисячі загиблих у результаті масових ртутних отруєнь в Японії та Іраку змусили на новому рівні оцінити токсичні властивості ртуті і проблеми «ртутної небезпеки». В останні 10-тиріччя стає все більш очевидним, що ця проблема значуща не тільки для персоналу, що працює з ртуттю у виробничих умовах, але і для більшості міського населення.
Не випадково, що хронічні отруєння парами ртуті в кінці XX століття, на думку медиків, перейшли з розряду професійних захворювань на хворобу популяції. Незважаючи на величезні зусилля, що вживаються для заміни ртутьвмісних виробів на більш безпечні, повністю позбутися від її застосування людству навряд чи вдасться. Тому у нас немає іншої альтернативи, як навчитися тримати ртуть під контролем і знати, де може підстерігати «ртутна небезпека».
Головну роль у забрудненні приміщень ртуттю грає необережне поводження з ртутьвмісних приладами та виробами (термометрами, тонометрами, люмінесцентними лампами, манометрами). Більшість цих приладів абсолютно безпечно поки не порушена їх герметичність. При порушенні герметичності ртуть починає випаровуватися, заповнюючи приміщення високо токсичним пором, який не має ні кольору, ні запаху і може бути виявлений лише за допомогою спеціальних приладів.
Пари ртуті досить важкі і погано розсіюються, зате добре переносяться повітряними потоками на досить великі відстані у вигляді стійкого «хмари». Такі «хмари» і потоки можуть поширюватися на кілька поверхів і проявлятися в самих несподіваних місцях. Особливо небезпечні приховані джерела ртутних парів (краплі ртуті перебувають під плінтусами, покриттями, меблів тощо). Такі джерела, як правило, розкриваються лише при появі стійких ознак хронічного ртутного отруєння або при інструментальних профілактичних обстеженнях приміщень.
Основне джерело ртутного забруднення в побуті медичний термометр. При порушенні його цілісності, особливо якщо при цьому ртуть розлетілася на дрібні краплі, в приміщенні протягом декількох секунд концентрація парів ртуті в повітрі встановлюється на рівні 10-20 ГДК (Гранично-допустима концентрація).
Якщо це відбулося, необхідно прийняти екстрені заходи, спрямовані на зменшення впливу парів на що знаходяться в приміщенні людей. Природне розсіювання парів ртуті за рахунок провітрювання відбувається надзвичайно повільно і якщо після прийняття екстрених заходів не провести демеркуризацію, то навіть через кілька років у приміщенні може спостерігатися підвищений рівень вмісту парів ртуті в повітрі.
Пропонуємо - якщо є можливість відмовитися від роботи з ртутними термометрами - користуватися електронними чи рідинними!